mapa strony   |
RSS
SmodCMS

"Nasza szkoÅ‚a: wczoraj, dziÅ›, jutro…"

09.05.2011

 

W czwartek, 28 kwietnia w Domu Ludowym w BÅ‚oniu miaÅ‚a miejsce prelekcja na temat szkolnictwa w różnych okresach historii.

Licznie zgromadzona mÅ‚odzież, nauczyciele i dyrektorzy szkóÅ‚ z Gminy Tarnów wysÅ‚uchali wykÅ‚adu przygotowanego przez Mariana Sojata. Prelekcja poÅ‚Ä…czona z pokazem multimedialnym ukazywaÅ‚a dzieje szkoÅ‚y od czasów najdawniejszych po wspóÅ‚czesność. W spotkaniu wziÄ™li udziaÅ‚ wójt Grzegorz KozioÅ‚, radny StanisÅ‚aw Sarad oraz Kierownik Centrum Animacji Kulturalnej Anna Pieczarka.

ZachÄ™tÄ… do uważnego sÅ‚uchania wykÅ‚adu byÅ‚ konkurs, który przeprowadzono na zakoÅ„czenie.
Każdy z trzyosobowych zespoÅ‚ów miaÅ‚ odpowiedzieć na trzy wylosowane pytania, dotyczÄ…ce treÅ›ci wykÅ‚adu. Komisja w skÅ‚adzie: Grzegorz KozioÅ‚, MaÅ‚gorzata Mytnik (SP w PorÄ™bie Radlnej) i Agnieszka Woźniak (ZSP w Tarnowcu) wyÅ‚oniÅ‚a zwyciÄ™zców. BezbÅ‚Ä™dnie odpowiadali uczniowie z Koszyc Wielkich i ZgÅ‚obic. Åšwietnie poradzili sobie także przedstawiciele Tarnowca. Wszyscy uczestnicy wykazali siÄ™ dużą wiedzÄ… i umiejÄ™tnoÅ›ciÄ… uważnego sÅ‚uchania. Uczniowie zostali nagrodzeni upominkami przygotowanymi przez Centrum Animacji Kulturalnej. Wójt Grzegorz KozioÅ‚ podkreÅ›liÅ‚ wysoki poziom merytoryczny wykÅ‚adu i podziÄ™kowaÅ‚ za przygotowanie prezentacji.

PomysÅ‚ takiej prelekcji powstaÅ‚ w ramach projektu realizowanego w Szkole Podstawowej w BÅ‚oniu z okazji stulecia szkolnictwa w tej miejscowoÅ›ci. Projekt zatytuÅ‚owany „Nasza szkoÅ‚a: wczoraj, dziÅ›, jutro…” to szereg dziaÅ‚aÅ„, których celem jest zapoznanie siÄ™ z historiÄ… edukacji, a także pokazanie szkoÅ‚y jako miejsca zdobywania wiedzy, rozwijania swoich zdolnoÅ›ci i realizacji swoich zainteresowaÅ„. Różnorodne zadania podejmowane przez mÅ‚odzież i nauczycieli w ramach projektu majÄ… na celu spojrzenie na szkoÅ‚Ä™ z różnych perspektyw. Historycznie – poprzez poznawanie dziejów szkolnictwa, gromadzenie informacji o dawnej szkole i warunkach nauczania w BÅ‚oniu. WspóÅ‚czeÅ›nie – poprzez konkursy recytatorskie, plastyczne, rozgrywki sportowe, ankiety. To także patrzenie w przyszÅ‚ość – literacka czy plastyczna wizja „SzkoÅ‚y MarzeÅ„” być może nie jest tak odlegÅ‚a jak mogÅ‚oby siÄ™ wydawać.

Uczniowie podczas realizacji projektu byli zaangażowani w różne formy pracy: przeprowadzali wywiady na temat dawnej szkoÅ‚y, pisali wypracowania, rozwijajÄ…c myÅ›l, zawartÄ… w przysÅ‚owiach o nauce i pracy, brali udziaÅ‚ w szkolnych konkursach recytatorskich i plastycznych. W ramach projektu przewidziano jeszcze wiele innych przedsiÄ™wzięć np. pokaz mody uczniowskiej czy wystÄ™p „SzkoÅ‚a na wesoÅ‚o” oraz rozgrywki sportowe.
 
>>zdjęcia
 
 
Wersja do druku
« inne aktualno¶ci