mapa strony   |
RSS
SmodCMS

Konkurs Poezji Józefy Frysztakowej

09.05.2011

W piątek, 29 kwietnia w Domu Ludowym w Nowodworzu po raz kolejny odbył się Konkurs Poezji Józefy Frysztakowej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Tarnów.

Konkurs, którego organizatorami są gminne Centrum Animacji Kulturalnej i Zespół Szkół Publicznych w Tarnowcu, swoją tradycją sięga czasów, kiedy poetka uczestniczyła w nim osobiście. Dobrą tradycją konkursu stało się, że jego główna organizatorka polonistka z Tarnowca Lucyna Onak zaprasza na konkurs członków rodziny zmarłej w 2008 roku pisarki i tuż przed jego finałem jest czas na wspomnienie tej popularnej tarnowskiej poetki, autorki kilkunastu tomików wierszy. Tradycją stało się też, że w organizację konkursu tradycyjnie włącza się Stowarzyszenie Twórcze Tarnowska Grupa Literacka „Jaskółka”, z którą poetka była związana, zaś w skład jury należący do grupy tarnowscy poeci Bogumiła i Zbigniew Kapilewiczowie oraz Andrzej Król.

Według regulaminu, każdy z uczestników konkursu recytuje dwa wiersze: jeden Józefy Frysztakowej, a drugi dowolnego poety. Ocenie podlegają: dobór repertuaru, stopień pamięciowego opanowania tekstu, interpretacja, kultura słowa i poprawność oraz ogólny wyraz artystyczny.

W grupie najstarszej – gimnazjalistów najlepszą recytatorką okazała się Paulina Teodorowicz, przed Sylwią Król i Dawidem Janią. W grupie uczniów klas starszych szkoły podstawowej najlepiej recytowała Małgorzata Litwin, drugie miejsce zajęła Patrycja Skrabot, trzecie – Justyna Sowa, zaś wyróżnienie jury postanowiło przyznać Karolinie Stolarz. Wśród najmłodszych – uczniów klas I-III szkół podstawowych triumfował najmłodszy w ogóle uczestnik konkursu, pierwszoklasista Karol Szczerba, na drugim miejscu jury oceniło recytację Nikoli Oleksyk, natomiast na trzecim znalazła się Julia Zyguła.

 

>> więcej zdjęć

 

 

Wersja do druku
« inne aktualności